Stojí nám to riziko za to? Vyjíždět vůbec? Pokud jde přímo o kalamitu, tak určitě ne. Daleko bychom stejně nedojeli. Ale jinak v zimě jezdit musíme. Než vyrazíme na zimní jízdu automobilem, vyplatí se zkontrolovat jeho vybavení. Protože se pomalu rozednívá a rychle stmívá, důležité je kvalitní a dostačujícího osvětlení. Se sněhem a ledem na silnici zase pomůže vhodné bezpečné „obutí“. I tak není jízda v tomto období nic jednoduchého. Stejně hrozí, že se auto může dostat do smyku. Když už se to stane, co můžeme udělat, aby jeho následky nebyly příliš tragické?
 zasněžená silnice.jpg
Nejezdíme, když to není nezbytně nutné
Když je kalamita a silnice pokrytá ledem, zůstaneme raději doma. Pokud nejedeme, havárii předejdeme samozřejmě s jistotou. I když jsme dobří řidiči, můžeme se za těchto okolností stát nechtěnými účastníky nehody velmi snadno. Neriskujme zbytečně.
 
Kontrola vozu
Před jízdou v zimě vždy vše pečlivě zkontrolujeme. Kromě kontroly aktuálního technického stavu auta doplníme dostatek paliva. Je důležité mít vozidlo připraveno pro případ, že se ocitneme v nouzi. Takový výstražný trojúhelník, baterka nebo tažné lano se nám může hodit. Do kufru je dobré přihodit také deku, případně i teplou bundu. Dobré je mít lopatku a něco na podložení kol, když uvízneme na „klouzačce“. Třeba pytel či kus starého koberce. Dobijeme a nezapomeneme mobil!
 
Víme kudy jet
V zimě je důležitější než v letním období dobře promyslet trasu. Držet se hlavních silnic, které jsou udržovány ve sjízdném stavu. Pokud to je možné, vyhneme se kopcům!
zasněžená krajina.jpg
 
Jedeme pomalu
A také opatrně. Faktorem mnoha vážných nehod je nezdravá sebedůvěra řidiče. Rychlá a riskantní jízda je s tím často spojena. Někteří lidé mají bohužel pocit, že se jim nic nemůže stát, že jsou nesmrtelní. Havárie je pak v několika vteřinách přesvědčí o tom, jak moc se mýlili. Také se vyhýbáme prudkému, trhavému zacházení s brzdami. Zachováváme dostatečný odstup od ostatních vozidel. Jedeme pomalu a soustředíme se jen na řízení!