1. Kapesné, ale od kdy?

Svoje drobné první kapesné by dítě mělo dostávat už v předškolním věku. Jako první malé krůčky k finanční gramotnosti.

zamyšlená žena, pokladnička, prasátko, finance

2. Výše kapesného

Samozřejmě záleží na finančních možnostech rodiny. Také ale záleží na určení, k čemu tyto drobné finance budou sloužit. Kapesné pak můžeme zvyšovat podle školních tříd.

3. Utrácení peněz

Kapesné od nás děti získávají hlavně pro zábavu, a je jen na nich, jak s ním naloží. I přes to bysme se ale měli snažit s nimi o financích mluvit.

Vysvětlit jim, že většina vydělaných peněz putuje na zaplacení nájmu, jídla, a dalších pro nás nezbytných položek. Není tedy od věci, aby si děti čas od času na něco z kapesného přidaly, nebo si z něj na vytouženou věc spořily.

bankovky v kapse, peníze, džíny

4. Pravidelnost

Peníze se snažte dětem dávat v pravidelných intervalech, například jednou za týden, nebo větší částky jednou za měsíc. Tuto domluvu dodržujte, a běžte dětem příkladem.

5. Nabídka extra výdělku

Kapesné by rozhodně mělo sloužit jako prostředek k naučení správného zacházení s penězi. Neměli bychom za něj po dítěti požadovat žádnou protislužbu jako úklid v pokoji, vysávání nebo mytí nádobí. Děti by měli některé domácí práce dělat automaticky, bez pobídnutí nebo vidiny výdělku. Pokud je ale práce motivuje, není vůbec špatné nabídnout jim extra přivýdělek třeba za odpolední pomoc na zahradě.

6. Splátky

Když dítě utratí svoje peníze dřív, něž dostane další kapesné, ale nutně si potřebuje koupit lístek do kina nebo novou hračku, peníze mu půjčte. Této situace můžete využít také k tomu, abyste mu vysvětlili, co udělal špatně a co to má za následky. Vytvořte pro něj splátkový kalendář a několik nadcházejících měsíců mu z kapesného strhávejte část půjčených peněz. Dbejte ale na to, aby dítě celou částku řádně splatilo. V opačném případě by toho mohlo využít a vědělo by, že mu dluh odpustíte.