Jedno pořekadlo praví, že člověk je živ tím, co má rád. Je to samozřejmě myšleno expresivně a s nadsázkou. Je to alternativa z Nového zákona, kdy Ježíš říká: Nejen chlebem živ je člověk. Oba citáty znamenají, že člověk potřebuje také uspokojení svých duševních a duchovních potřeb, aby žil jako člověk v dokonalé plnosti bytí.
Ale podívejme se na to pragmaticky. Co když člověka může život dokonce i to, co má rád. Nemáme tím na mysli oblíbenou práci, ale spíše koníčky. V současné době je hodně kladen důraz na životní styl a člověk přemýšlí, jak přijít k ještě větším penězům. Je otázka, zda je to tak v pořádku. Peníze jsou rozhodně velmi důležité k životu, protože jsou zapotřebí pro uspokojování potřeb našich nejbližších, ale na druhou stranu není dobré, když jsme zaměřeni až příliš na konzum, který může až hraničit s mamonem.
 potřeby na kreslení

Zkuste to finančně zužitkovat

Přesto se zamysleme nad tím, zda by nešlo zpeněžit některé naše koníčky. Je totiž celá řada aktivit, které bychom mohli finančně zužitkovat.
·         Hudba– živá hudba je stále velmi populární. Když hrajete v klubu, obvykle je to pro omezený okruh hudebníků, co třeba zkusit hrát občas na kulturních akcích jako jsou různé obecní slavnosti, plesy, případně na svatbách. Tyto akce jsou velmi dobře placené a Vy si můžete přijít k hezkým penězům.
položené housle
·         Tvoření– mnozí lidé rádi tvoří. Týká se to především žen. Je toho hodně, co ženy dokáží. Malování na hedvábí, drátkování, korálky, pedigování, šití, háčkování, šití. O hezké věci mají druzí lidé velký zájem a tak šikovné tvořitelky obvykle jsou samy oslovovány, zda by udělali to či ono na zakázku. Určitě je výhodné například nabízet výrobky prostřednictvím speciálních portálů jako například Fler.
namalovaný obličej
·         Jazyky– baví Vás učit se jazyky? Studium jazyků je určitě časově náročné a taky to něco stojí. Co kdybyste si ty peníze, které jste investovali prostě vzali zpět? Jak? No prostě tím, že budete nabízet výuku jazyků třeba prostřednictvím Skypu?