Elektrické neboli výcvikové obojky jsou strůjcem mnoha debat mezi pejskaři. Jsou však nutné? Někdy to jinak nejde, a někdy to je i lepší než psa tvrdě trestat. Samozřejmě že správná výchova a důslednost je to nejdůležitější. Někteří psi ale mají již v genech předurčenou paličatost, silný lovecký pud či velkou chytrost. Tito psi vás dokážou zaskočit i přez to, že je budete pilně cvičit.
pes honí kachny
Jak to vlastně funguje?
Elektrické obojky fungují pomocí baterek, které jsou umístěny v krabičce na obojku. Z krabičky trčí dvě elektrody. Elektrody se ovládají pomocí dálkového ovladače. Intenzitu impulzu si můžete pomocí ovladače navolit. Je lepší před použitím dané intenzity, vyzkoušet jí na své ruce. Psovi nechceme ublížit, ale napomenout ho. Intenzita, kterou navolíte, může pro jednoho psa být slabá a pro druhého moc bolestivá. Pokud vás pes neuposlechne a rozhodne se, že kořist je lepší volba, stačí pak jen zmáčknout navolený stupeň impulzu. Po vyslání impulzu psa znovu zavolejte, a pokud poslechne, pochvalte ho. Nikdy ho již netrestejte, obojek ho vytrestal již za vás.
žlutý laborator
Než se obojek použije, je dobré ho pejskovi nechat bez impulzů. Zvykne si na něj a přestane ho pak i vnímat. Pokud byste impulz použili první den, co psovi obojek nandáte, bude z toho nešťastný. Příště by se mohl při nasazování velmi bát, nebo se bránit. Místo užitku by elektrický obojek nadělal hodně škody.
Výhoda elektrického obojku je hlavně ta, že pes může být bez vodítka, a vy máte jistotu, že venčení proběhne v klidu. Vždy ale musíte počítat s rozdílnou intenzitou impulzu. Intenzita daného impulzu závisí na mnoha faktorech. Nejvíce intenzitu ovlivňují baterie, pokud jsou již skoro vybité, může být intenzita konkrétního impulzu slabší než obvykle.
Základem k použití elektrického obojku je kladný vztah se svým psem. Pes se může impulzu zaleknout, a pokud by k vám neměl dostatečnou důvěru, může utéct.
Nejčastěji jsou obojky na vzdálenost 50 – 750m. To je celkem vyhovující vzdálenost pro pohyb psa na volno. Cenově se velmi liší. Elektrický obojek se dá pořídit již od 450Kč ale také kolem 5000Kč. Mezi ty nejlepší patří Reedog MX-1200 Sport za 5500Kč nebo třeba Petrainer PET998DB který lze pořídit již od 999Kč.