Ještě před pár léty byly dýně plodinou, které o přízeň svých pěstitelů musely bojovat. Jejich nadměrná velikost mnohé zahradníky odrazovala. Nejen proto, že se s ní špatně manipulovalo, složitě porcovalo a kompot z nich zavařený nikomu zvlášť nechutnal. V současné době je na trhu druhů dýní několik desítek. A všichni si tak mohou vypěstovat takovou, která nejvíce lahodí jejich chuťovým pohárkům. Snad nejznámější a nejvíce oblíbenou je dýně Hokkaido. Odrůda, která dorůstá do přijatelné velikosti. Dozrálá neváží více než dva kilogramy.

Výzdoba u domu

A pokud jí při uskladnění dopřejete optimální klimatické podmínky, uvařit polévku si z ní můžete ještě na počátku příštího roku. Jejich velkou výhodou je, že se před tepelnou úpravou neloupou. Stačí vyjmout semena, které zajistí úrodu v dalších letech. Mezi odrůdy, které zajišťují velkou úrodu, jsou Špagetové dýně, která se často používají místo nudlí do polévek. Mají kulovitý tvar a krémovou či nažloutlou barvu. Dalšími odrůdami jsou dýně Žaludová, Máslová, Muškátová. Které mají rády slunné a teplé podnebí. A tak jejich pěstování je vhodné na jihu země. Velkoplodá dýně Goliáš má klasicky oranžovou slupku a hodí se jak k zavařování, tak výrobě džemů. Dosahuje hmotnosti až třiceti kilogramů. A často je chovateli využívána jako potrava pro domácí zvířata. 

Sazenice dýní

Okrasné dýně, které jsou rovněž jedlé, tvoří v zahradě u vašeho domu estetickou výzdobu hned dvakrát. Poprvé když vykvetou a začnou se objevovat první barevné plody. Které mají velmi zajímavé tvary. A jejich barevnost upoutá zvědavost kolemjdoucích. Po sklizni zase poslouží svým vzhledem v podzimních vazbách před domovními dveřmi. Či dekorační míse v obývacím pokoji. Okrasné dýně mají romantické názvy. Andělská křídla, dlouhokrké Labutěnky, oranžové Jack be little, hvězdicové Galaxy of stars F1, zeleně pruhované Sweet dumplings či ty Z bradavic. Dýňová semena je vhodné sázet uprostřed měsíce května do dobře prohnojené půdy. Nebo přímo na kompost. Mají rády častou zálivku. A jedna rostlinka, aby dobře prosperovala,  potřebuje kolem sebe asi dva metry čtvereční. Sklízí se ve chvíli, kdy ji zaschne stopka.