Je mnoho knih a článků o tom, co a jak se má správně s malými dětmi dělat, jakou stravu jim dávat, aby jim neuškodila a byla zdravá, jaké pleny kupovat, aby nebyly opruzené a jiné. Ale nejlepší rady jsou ty, které si díky vlastním zkušenostem předávají ženy mezi sebou a z generace na generaci.
držená od miminka
3 rady, pro novopečené maminky
1.      Růst zoubků
Všechny víme, že růst zoubků není nic příjemného. A to jak pro nás, tak ani pro naše děti. Je mnoho gelů a kousátek, které bolest zklidňují, ale pouze na chvilku. Nejúčinnější je být sama v klidu, miminko uklidňovat a věnovat se mu natolik, aby na tu bolest přestalo tolik myslet. Růst a bolest můžete poznat díky tomu, že se děti mají průjem, jsou náladové a tahají při bolesti za uši. Takže nám nezbývá nic jiného, než je uklidňovat, být sama v klidu a rozptylovat miminko, aby na bolest tolik nemyslelo.
2.      Časté karamboly
Určitě se vám už někdy stalo, že vám miminko spadlo, ať už z postele nebo z pohovky. Ale nepropadejte hlavně panice. Vím, že nás to pokaždé dokáže hodně vyděsit, když dítě spadne z nějaké vetší výšky. Naštěstí miminka mají ještě měkké kosti, takže jsou jako gumové. Tím pádem se jim nemůže nic vážného stát. Hlavně miminko v noci pozorujte, zkuste třeba 2x za noc vzbudit a všímejte si, zda se nechová jinak než obvykle. Ale počítejte s tím, že pádů a modřin bude ještě hodně.
dětská nožička
3.      První krůčky
Každý fyzioterapeut či ortoped radí jedno a to samé. Aby děti, když začnou chodit, měly správné a pohodlné botičky anebo aby chodily rovnou na boso. Při výběru botiček si dejte vždy opravdu záležet. Vybírejte pokaždé o číslo vetší velikost, aby měla nožička více prostoru. Pokud máte chodítka je to pouze vaše volba, ale nejlepší je, když si dítě samo najde nějaký ten předmět, díky kterému se bude moct přemístit z místa na místo, např. sedací bobek nebo interaktivní stoleček.