Hned poprvé, když se k vám maličké štěně nemotorně rozeběhne za radostného vrtění jeho ocásku, víte, že si vás právě vybralo jako parťáka pro svůj život. Radostným olizováním pocit lásky na první pohled mezi psem a pánečkem ještě umocní. Postupem času se stanete nerozlučnou dvojicí, kdy jeden pro druhého žije. Už jenom proto, že pes je na vás závislý. Doslova máte jeho život ve svých rukou. A on je vám jenom za vaši přítomnost neskutečně vděčný. Za svůj život vás naučí spoustu vlastností, na které člověk už dávno zapomněl, že je zná.
zábava se psem
Naučí vás užívat a naplno si vychutnat přítomný okamžik. Naučí vás mít radost z každé maličkosti. V neposlední řadě vás naučí také bezpodmínečné lásce. Každý den netrpělivě čeká, až se vrátíte domů a hned při příchodu vás zahrne obrovskou radostí, že hned zapomenete na všechny starosti a hned vás donutí se smát. On vám věnuje celý svůj život a po vás chce, aby jste mu věnovali jenom pár let z vašeho života.

Když po letech vidíte, že už nemá tolik sil jako dřív, začnete tušit, že se blíží těžká zkouška pro vašeho nejlepšího kamaráda i pro vás. To už poznáte, když přijdete domů a místo radosti ve dveřích hledáte v tichosti a se strachem, kde se váš kamarád v bytě nachází a v jakém je stavu. Až to jednoho dne opravdu nastane:

Přijdete domů a váš pejsek má zaseknutý krk do pravého úhlu, celý se chvěje a je napnutý. Jediná možnost je, dostat ho co nejrychleji ke zvěrolékařce. Její dlouhý rezignovaný pohled umocňuje hloubku ticha a bezmoc, která je nyní kolem nás. „Jedná se o neurologický problém.“ Podíváte se na svého kamaráda a vidíte jak mu dezorientovaně těkají oči z místa na místo a nekontrolovatelně škube krkem.
Slzy, co se derou z očí, už nejdou dál zadržovat. Začíná nejtěžší období našich životů s nejistým koncem. Tvor, kterého jste jako malé štěně nosili v náprsní kapse v zimní bundě je najednou na sklonku svého života. Uteče to strašně rychle. Můžete jenom čekat a dívat se, jak trpí záškuby krku při chůzi, které ho úplně zastaví a dezorientovaný se pak snaží rozhlédnout, kde vlastně je. Můžete jenom čekat a dívat se, když k němu přijdete z levé strany a on vás ani nevidí, ani neslyší. Můžete jenom čekat a dívat se, když mu podáte piškot před čumáček a on ho ani nevidí, ani necítí.
štěně na ruce
Můžete jenom čekat a dívat se do jeho němé tváře, kterou má napůl znecitlivěnou. Potřebuje, aby jste ho krmili měkkou stravou, kterou mu připravujete dvakrát denně čerstvou, musíte mu z dlaně dávat každou chvíli pít, protože trpí dehydratací, ale nedokáže sám jíst ani pít. Když se jeho stav po pár dnech zlepší, naplní vás to nadějí, že už máte skoro vyhráno. Během sedmi týdnů od této události se jeho stav několikrát zlepší, což vám dá velkou naději na uzdravení, a následně zase zhorší, což umocňuje vaši bezmoc. I přes pravidelné návštěvy zvěrolékařky několikrát týdně, se stejně stane to nejhorší. Během pár dnů pejsek oslepne a začne mít i další problémy. On vám sám řekne, že už dál nemůže.

V tomto momentě nastává to nejtěžší, co musíte pro svého nejlepšího kamaráda vykonat. Být s ním až do posledního okamžiku. Do jeho posledního výdechu. V tom nejhlubším tichu, co jste kdy mohli zažít ho, doprovodíte na onen svět.
Ikdyž už pak svého nejlepšího kamaráda neuvidíte, ve vás bude žít napořád a jeho odkaz vás bude doprovázet celým vaším životem.