Alkohol je nejstarší běžně užívaná látka, která ovlivňuje naši psychiku. Pro jeho nízkou cenu, snadnou dostupnost, rychlý a zaručený účinek je nejoblíbenější „drogou“, kterou většina z nás hojně užívá. Nepřipouštíme si, že jde o návykovou a škodlivou látku. Konzumace alkoholu je v naší kultuře tak hluboko zakořeněná, že si bez dobrého pití nedovedeme představit žádnou důležitou životní událost a vlastně ani zábavu.
na
Alkohol v české historii
Alkohol pijí Češi odedávna a ani náboženství nám dříve nezabránilo v jeho konzumaci, obzvlášť když voda byla nápojem jen těch nejchudších a nebylo jisté, zda není zdravotně závadná. V mnoha jiných částech světa je však normální nepít, na celém světě prý nikdy neokusila alkohol téměř polovina dospělých. V České republice je to pouze 2,6 % obyvatel, z toho 11 % lidí starších 15 let už nepije alkohol déle než rok.
bílé a červené víno
Pití už od dětství
Abstinentů možná přibývá, stejně tak ale stoupá počet mladých, kteří začínají s pitím velmi brzy. Koupit alkohol není nic těžkého, a to i přes přísnou legislativu a tvrdé postihy, které hrozí prodávajícímu. Už mladá generace tak považuje pivo, víno nebo tvrdý alkohol za běžnou součást zábavy a volného času. Proč by ne, když to vidí u rodičů. A rodiče nebo prarodiče někdy berou spíš s humorem, když se jejich nezletilé děti tak trochu „líznou“.

Jak se bavit střízlivě?
Kdo chce vést aktivní společenský život, musí s kamarády chodit do restaurací a hospod. A jakmile někdo nepije, následují nevyhnutelné otázky. U žen je to „Nejsi těhotná?“ a u mužů něco na způsob „Nejsi nemocnej?“ Odpověď, že dotyčný prostě nechce dnes pít, umí se bavit i bez alkoholu nebo v krajním případě chce nějakou dobu abstinovat, se setkávají při nejlepším s rozpačitými reakcemi. A často následuje i vyřazení dotyčného z kolektivu, protože už s ním „není žádná sranda“. Potom nezbývá než si najít partu abstinentů.
omámení alkoholem
Co ale dělá takový abstinent v hospodě? Jak se baví na diskotéce? Jak si bez alkoholu dodává kuráž? Jak může slavit svoje nebo cizí narozeniny, když si ani nepřipije? S alkoholem je náš život spojený těsněji, než bychom si sami chtěli přiznat. Normální je pít. Češi svůj alkohol tak milují, že si vytvořili průpovídky typu „Pivo je levnější než nealko“, „Pivo dělá hezká těla“, „Pivo podporuje tvorbu mléka při kojení“ atd. Opak je pravdou, ale to nikdo slyšet nechce.

Alkohol v ohrožení
V poslední době se zbrojí proti kouření a Češi se bojí, že bude napadeno i jejich milované pití. Co když jim někdo začne cpát, že alkohol škodí zdraví? Co když nebude možné pít na ulici, ba ani v parku? A nakonec nám zakážou pití úplně! Je to tyranie, návrat k diktatuře! Ale to, že alkohol je sám o sobě pro mnoho lidí otrokářem, který jim diktuje život, to už si nepřiznáme.

Každý, kdo to někdy zkusil, ví, že bavit se lze i bez alkoholu. Normálně, bez kocoviny, s výraznou finanční úsporou a bez výpadků paměti. Tak proč to nepraktikovat častěji a přestat se dívat na abstinenci jako na něco divného?