3D tisk pryskyřice nová technologie výroby nejrůznějších předmětů z různých typů materiálu. Jeho využité nalezneme v průmyslu, ve zdravotnictví nebo při vesmírných projektech. Sami si můžeme vyzkoušet 3D tisk na malých tiskárnách i v pohodlí domova. Existuje již několik společností, které tisknou na 3D tiskárnách na zakázku. Firma 3D tiskni má již široké portfolio výrobků a dodává zakázky do celé České republiky. Předmět nejprve vymodelují nebo naskenují, dle Vašeho přání a následně vytisknou. Je užito nejmodernějších softwarů jako je CAD software, Autodesk Inventor, Solidworks, Fusion 360, OpenSCAD a Tinker CAD. 3D tisk funkčních dílů a prototypů probíhá na nejmodernějších 3D tiskárnách za použití FFF tiskové technologie a technologie SLA tiskne přesné modely prostřednictvím UV vytvrzované tekuté pryskyřice.

3D

Vždy se musí brát zřetel na účel předmětu a poté vybrat správný materiál.

FFF tisková technologie (struny) –

  • PLA – polymléčná kyselina, jedná se o nejuniverzálnější materiál, kterým je možné vymodelovat i ty nejmenší detail. Bilogicky rozložitelný a tvrdý material, který díky svému rostlinnému původu není vhodný pro venkovní použití.
  • PET –G – Polyethylentereftalát, jedná běžně užívaný termoplast ze skupiny polyesterů. Jeho vlastností je větší křehkost, projasněnost a je odolný vůči nárazů. Užitek najde při tisku mechanických součástí a je odolný vůči vnějším vlivům počasí.
  • ABS – akrylonitrilbutadienstyren. Materiál, který je odolný vůči mechanickému poškození, je tuhý a houževnatý. Díky svým vlastnostem jej lze použít při výrobě předmětů pro venkovní použití, které si udrží svou barvu.
  • ASA – akrylonitrilstyrenakrylát je materiálem ještě vice odolnějším nežli ABS s velice podobnými vlastnostmi.
  • FLEXI – material silný a pružný, který má vlastnosti podobné jako guma. Je vysoce odolný vůči oděru.
  • NYLON – material vhodný pro tisk funkčních materiálů, je pevný a houževnatý.

cívky

SLA tisk (tekuté polymery) –

  • STANDARTNÍ RESIN – zajistí hladké povrchy a precizní detail. Je možnost tisknout čiré plochy Clear resinem, Grey scale tiskne plochy v odstínech šedi, který lze dobarvovat a opracovávat.
  • KONSTRUKČNÍ RESIN – pro tvorbu univerzálních protoypů Grey Pro Resin, který má vysokou přesnost. Rigid resin, pryskyřice, která je vyztužená sklem, použivá se pro tisk tenkých stěn a detail. Elastic resin je nejměkčí pryskyřicí, použití pro silikonové součásti. Flexile resin je material podobný gumě. High temp resin je vysokoteplotní pryskyřice.
  • DENTÁLNÍ RESIN – užití nalézá ve výrobě ortodontistických a dentálních výrobcích. Zubní korunky se vyrábí z Model resinu. Dental SG Resin je užit pro operační dentální vodítka. Pro ortodontické pomůcky pro dlouhodobé nošení je užito matieálu Dental LT Clear Resin.
  • TUHÉ A ODOLNÉ PRYSKYŘICE – nejodolnější funkční materiály – Tough 2000 Resin je nejtužší pryskyřicí a používá se pro pevné a neohýbatelné předměty. Tough 1500 Resin je naopak nejpružnější pryskyřicí. Durable resin je pružná a nárazuvzdorná pryskyřice.