Chodit na lekce jógy a meditace v Praze a jiných velkých městech, to není problém. Je tam velký výběr a mají to tam blízko, cesta nezabere moc času. Ale když bydlíme „trochu stranou“? Nebo prostě raději cvičíme o samotě? Máme naštěstí i jiné možnosti. Můžeme cvičit a meditovat doma podle videí zkušených lektorů. Na výběr je jich na CD a internetu velké množství. Nabízí předplacené online lekce, hodně videí můžeme sledovat i zdarma. A po naší jógové praxi je vhodné zařadit krátkou meditaci. A ta je v domácím klidném prostředí, které si zařídíme podle našich individuálních potřeb, nejlepší! Můžeme zkusit třeba relaxaci, kterou navodí jóga nidra!

cvičení v přírodě

Jóga nidra je vlastně takové vědomé jógové snění. Poskytuje nám prožitek hlubokého uvolnění, relaxace, až jasnovidného prožitku. Mysl je při něm bdělá, ale okolí nevnímáme. A náš nervový systém dostává dávku účinné regenerace! Jak na to?

Nejdříve si doma nebo třeba i na zahradě najdeme opravdu klidné místo. Kde je sucho, teplo, bezvětří. Kde nás nebude obtěžovat hluk z okolí, ale ani otravný hmyz. Nebo také vyzvánění našeho vlastního telefonu! Rychlé vytržení z relaxace není dobré pro naši psychiku. A ještě jedna důležitá věc. Hlava (v případě že zvolíme sed tvář) by měla směřovat k severu. Při správném provedení nám půlhodinka jógy nidra nahradí i několik hodin normálního spánku! Vybereme si, zda chceme „snít“ vleže či sedět.

meditace 2

Snění vleže nebo vsedě

Zaujmeme „polohu mrtvoly“, neboli šavásana. Dýcháme klidně, nádech i výdech na osm dob, v pauzách zadržujeme dech na čtyři doby (8:4:8:4). Když se dostatečně uvolníme, pokračujeme dýcháním vlastním tempem. Soustředíme se na čakru solaru plexu. Vizualizujeme si proud energie, který z tohoto místa vychází a pohybuje se vzhůru ve směru hodinových ručiček. Nejdříve v malých, po pár minutách ve větších kruzích. Kruhy postupně zahrnují celé naše tělo a mění se ve velkou spirálu. Pak se zaměříme na bod cca 15 centimetrů nad temenem naší hlavy. Ve vědomé relaxaci ho „udržíme“ několik minut. Pak si představíme, že spirála energie se „otočí“ směrem do solaru plexu a pohyb změní proti směru hodinových ručiček. To už jsme docílili hlubšího stupně nidry, měli bychom být naprosto uvolnění. Asi po dobu dvaceti minut. Poté se velice pomalu „probouzíme“. Obdobným způsobem lze praktikovat jógu nidra také v některém našem oblíbeném jógovém sedu!