Když vstoupíte do prodejny koberců, pravděpodobně vás ihned zaujme typická vůně tkaných vláken, která jsou srolována v rolích či rozprostřena na vystavené ploše. Je to vůně velmi svérázná a žádný jiný výrobek se jí nepodobá. Jakmile si koberec dovezete domů a položíte v místnosti, jeho vůně, i když ne tak intenzivní, vás bude provázet v bytě minimálně několik dnů či týdnů. Po určité době ale zcela vymizí a naopak se namísto vůně začne objevovat náznak zápachu. Tehdy je čas přemýšlet nad tím, jak se jej zbavit.

koberec v obýváku

Co je příčinou zápachu koberců a proč vysavač nepomáhá

Každý z vás jistě dobře zná sáčkový vysavač a jeho princip. Někteří lidé si však neuvědomují, že i u těch nejvýkonnějších strojů nedochází ke komplexnímu odstranění nečistot, vždy na koberci nějaké zůstanou, a proto je žádoucí čas od času provést důkladnější očistu, např. speciálním mechanismem Rotovac.

Sáčkový vysavač nám zároveň dokáže odpovědět na otázku, odkud se vlastně bere na koberci zápach. Pravděpodobně vám neuniklo, pokud jste zaplnili sáček ve vysavači nečistotami jen zčásti, ale stále není zralý na výměnu, neboť není plný, že po zapnutí vysavače se z jeho výfuku vyvalí nepříjemný odér. Je to způsobeno bakteriemi, které uvnitř sáčku rozkládají vše, co vysavač nasál. Zpravidla jde o biologický materiál, jako je lidský pot (nejčastěji z chodidel), odumřelé kožní šupinky, drobky z pečiva a jiné kousky potravin, mastnota z vaření atd.

kobercová vlákna

Vtip je v tom, že sáčkový vysavač odsaje jen část nečistot a některé na koberci zůstanou, což časem právě způsobí stejný efekt, jako uvnitř sáčku – bakterie na koberci si budou pochutnávat na vašem organickém odpadu tak dlouho, dokud jim to umožníte a dokud budete ten zápach snášet. Odstranění zápachu je také jeden z hlavních důvodů, proč se na čištění koberců v Praze https://www.wismont-cisteni.cz/ povolávají specializované firmy.