Nejlepším způsobem, jak trávit dovolenou je ten, kdy se nemusíte nad ničím rozčilovat, a užíváte si pouze klid a pohodu. Toto o sobě mohou říct všichni ti, kdo vlastní chatu, a vyráží na ni vždy, když započne jejich dovolená, někteří pak i každý druhý víkend. Na chatě si totiž odpočinete od hluku a shonu, a můžete dělat přesně to, co vaše tělo vyžaduje – odpočívat. Jakou chatu si ale pořídit?

dřevěná chata

Volba chaty

Rekreačních objektů v podobě chaty existuje mnoho. Některé mají pouze malou kuchyňku, a pár postelí, spolu s přilehlým pozemkem, jiné už jsou více vybavené, a disponují i koupelnou, a další jsou takovým prázdninovým domem, kam se pohodlně vejde sauna, bazén, a dokonce i obývací pokoj. Typ chaty si pak zvolíte dle svých požadavků, ale také možností. Při výběru chaty se pak musíte soustředit i na to, kde byste nejraději trávili své dovolené. Některé chaty stojí hluboko v lese, jiné jsou nedaleko rybníka, ve kterém se lze koupat. Někdo dává přednost ne příliš vzdálenému objektu, jiní zase rádi vyrazí přes půl republiky, aby se dostali co nejdál od práce a povinností.

chata v lese

Financování

Pokud máte něco našetřeno, ale nejedná se o takovou sumu, jakou za chatu chtějí, není nic snazšího, než si na to půjčit. Můžete zamířit do banky, avšak počítejte s tím, že zde potrvá vyřízení hypotéky mnohem déle, a setkáte se i se složitým prověřováním příjmů, registru, a mnoha dalších věcí. Snazší cestou je pak nebankovní společnost, která nabízí také hypotéku na chatu, či rekreační objekt. Zde dostanete peníze velmi rychle, a s úrokem mnohdy podobným těm, které jsou v bance.

Šetrnost především

V době, kdy chatu nevyužíváte, ji můžete klidně pronajímat jiným zájemcům o dovolenou. Je totiž škoda nechat ji jen tak stát, když na tom můžete i něco vydělat. Výhodou chaty je, že ji lidé ocení nejen v letních měsících, ale třeba i v zimě, kdy si přejí romantiku, a trochu klidu.