Není třeba říkat, že oplocení pozemku přináší mnoho výhod. Plot představuje překážku pro zloděje a zamezuje volnému průchodu cizích lidí přes váš pozemek. Pokud máte malé děti či domácí zvířata, pak jim zabrání, aby se dostali mimo vaši zahradu a například na silnici.

Je tedy jasné, že se jedná o veskrze dobrý nápad. Otázkou však je, jaký plot postavit. A ačkoliv by každý z nás chtěl ten nejlepší, je nutné přiznat, že velmi limitujícím faktorem je i cena, kterou za něj zaplatíme. Je tedy nutné si nejprve spočítat, kolik nás to vše bude stát.

betonp3

Není pochyb o tom, že pletivo je zdaleka nejlevnější, avšak přiznejme si, že nepředstavuje až tak velkou překážku. Na druhé straně je pak beton. Ten je zdaleka nejpevnější, a navíc je možné jej vytvarovat tak, jak potřebujeme. Je však také nejdražší. Přesto se pro něj někteří lidé rozhodnou. Jak však již bylo řečeno, je nejprve nutné si spočítat, kolik nás to vše bude stát. Jak ale správně provést pro betonový plot kalkulace?

Základem je uvědomit si, co vše je tam nutné zařadit. V první řadě je to materiál. A ten v tomto případě není zrovna levný. Při počítání, kolik jej budete potřebovat, vezměte raději více, než méně. Může se totiž stát, že se některá část nepovede a bude ji nutné dělat znovu. A to je také ta největší položka.

betonp5

Co se týče samotné práce, zde velmi záleží na tom, zda si jej postavíte sami, nebo zda si na to někoho najmete. V druhém případě máte práci prakticky ušetřenou, neboť vám daná firma udělá kalkulaci sama. V tom druhém je situace poněkud složitější.

Počítejme, že budete stavět ve svých volných chvílích, například o víkendech. Není tedy třeba započítávat hodnotu práce. Avšak otázkou je, zda máte potřebné nářadí. Například míchačku nevlastní ani zdaleka každý. Pak je tu i cena odvozu materiálu. I když pojedete svým autem, stále při tom spotřebováváte pohonné hmoty. A ty musíte koupit.

Jak je vidět, je toho hodně. Je však lepší vše pořádně spočítat, abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni.