Dnes je moderní štíhlá postava. Není pochyb o tom, že nadváha vede k nejrůznějším zdravotním problémům, například se srdcem či k brzkému nástupu cukrovky. Je tedy dobré udržovat si zdravou váhu. Avšak mnozí lidé, zejména ženy, to občas zahánějí až do extrémů v touze po co nejštíhlejší postavě. Nakonec to vede v mnoha případech až k mentální anorexii.

O čem se totiž moc nemluví, je fakt, že i podváha sebou přináší vážná zdravotní rizika. Patří mezi ně například poruchy imunitního systému, řídnutí kostí, porucha funkcí vnitřních orgánů (zejména trávicího traktu) a mnohé další. U žen v některých případech přestává menstruace a dokonce mohou přijít o možnost mít děti.

váha muž

Je tedy dobré najít takovou váhu, která bude ideální. Jedním ze způsobů, jak ji zjistit, je BMI https://bmikalkulacka.cz/, tedy Body Mass Index. Zjednodušeně řečeno se jedná o poměr výšky a váhy a jeho hodnota by měla ukázat, zda jsme obézní či naopak máme podváhu. Jedná se o široce používaný způsob zjišťování ideální váhy. Avšak je skutečně tak dobrý, jak se tvrdí?

Zde musíme říci, že ne, a to z jednoho prostého důvodu: nerozlišuje mezi tukovou a svalovou hmotou. Vezměme si například profesionální vzpěrače či boxery. Je jasné, že budou vážit celkem dost. Avšak nemají ani gram přebytečného tuku – veškerou váhu tvoří svaly!

saty2

Je fakt, že mezi těmito dvěma věcmi rozlišovat ani nemůže. To nedokáže v současné době žádný přístroj ani obyčejná rovnice. Na to je zapotřebí specializovaný odborník, který posoudí, jak jste na tom.

Samozřejmě při pohledu do zrcadla vidíme hned, zda jsme tlustí či nikoliv. Zde je však nutné zpozornět, neboť velká část žen má tendence považovat se za tlusté, i když to není pravda. Často se jedná pouze o převislou kůži po těhotenství a porodu (zvláště když měla dětí více) či o zbytek po předchozím hubnutí. Je totiž faktem, že i když tuk můžete ztratit, kůže vám nikam nezmizí.

Proto poslouchejte raději zdravý rozum a ačkoliv je jistě dobré snažit se stravovat zdravě a být v kondici, rozhodně to nepřehánějte. Mohlo by se vám to vymstít.