Z internetových diskusí by se mohlo zdát, že naprostá většina národa je ochotná věřit prakticky jakýmkoliv konspiračním teoriím, a to i takovým, které při bližším zamyšlení nedávají smysl. Ať už se jedná o to, že země je placatá až po teorii, že současná epidemie koronaviru je součástí plánu Billa Gatese/Bilderbergu/Rotshieldů/kohokoliv jiného na snížení populace a ovládnutí světa.

Bohužel, často zjistíme, že takové lidi máme i mezi svými rodinnými příslušníky. Zde obvykle nepomůže sebevětší osvěta blog.pergoly-trutnov.cz.. Je to proto, že jsme ochotni spíše věřit autoritám, než vlastním příbuzným. A těmi zejména mladší členové nejsou.

clanek2

Dalším faktorem je to, že snáze uvěříme tomu, co podporuje náš vlastní názor, a tuto informaci ani zdroj si tolik neověřujeme, jako u toho, co mu odporuje. Vezměme si například dva hypotetické novinové články. Jeden bude znít: „Dopis z Číny si objednal Hrad“ a druhý „Žádný dopis z Číny neexistoval“. Kterému budete spíše věřit?

Co tedy pomůže? Obě strany jsou přesvědčeny, že používají kritické myšlení a že právě ony si prověřují zdroje a mají tedy pravdu. Jediné, co pomůže, je konfrontace s jasnými, nevyvratitelnými fakty. A zde je právě všeobecná školní výuka, zaměřená na základy všech věd, stejně jako osvěta nejen od příbuzných, ale především od známých osobností, velmi důležitá.

clanek3

Právě ona totiž dokáže naučit skutečně kritickému myšlení a tomu, jak vyhledávat informace a ověřovat zdroje. To je totiž základem pro to, abychom nepodléhali nejrůznějším misinformacím či přímo lžím.

Ty jsou totiž využívány nejen politiky, ale i nejrůznějšími lidmi, kteří se snaží na tom vydělat peníze. Asi nejtypičtějším příkladem zde jsou homeopatika. Ačkoliv existuje bezpočet studií, které dokazují, že se jedná v nejlepším případě o placebo a že skutečně fungovat nemohou, pokud tedy poslouchají zákony fyziky a chemie stejně jako cokoliv jiného na Zemi, najde se stále velmi mnoho lidí, kteří vám budou tvrdit, že jsou skutečným lékem.

Proto při čtení čehokoliv, ať už to souhlasí s vaším názorem či nikoliv, koukejte na každou informaci kritickým okem a ptejte se na zdroje. To je nejlepší způsob, jak nenaletět.