Skládací kontejner IBC je nádoba z tvrzeného plastu, do níž se ukládají zejména polotekuté nebo tekuté složky v potravinářském průmyslu. Jedná se například o rajčatovou šťávu, drcené jahody pro výrobu zmrzliny, rozmixované ovoce pro přípravu ovocných džemů a marmelád a podobné zeleninové a ovocné polotovary. Kontejnery jsou velkokapacitní, to znamená, že pojmou obrovský objem tisíce litrů, a tímto způsobem se na trh přepravují potravinové polotovary velice efektivně, s úsporou pohonných hmot a celkových nákladů na logistiku.

zelené okurky

Každý kontejner tedy váží v plně naloženém stavu přibližně jednu tunu, a každý z nich lze také pokládat na sebe až do výšky pěti boxů nad sebou. Kontejnery jsou opatřeny zářezy, dobře do sebe zapadnou, a tím je zajištěna bezpečná přeprava i lodní dopravou.

sklizeň mrkve

Kontejnery se velmi dobře udržují v čistotě, je to dáno samotnou jejich konstrukcí, protože jde o hladký plastový povrch, s nímž si snadno poradí každý běžný čisticí prostředek. Ovšem aby byla zaručena prvotřídní jakost přepravovaných a skladovaných potravin, je třeba kontejner vyplnit plastovou fólií, která je jednorázová a tedy vyměnitelná po každém zaplnění a následném vyprázdnění patřičnými produkty.

Efektivita výrobního procesu skladových kontejnerů spočívá zejména v jejich dvou základních vlastnostech. Tou první je samotný tvar boxu, ten zaujímá čtyřboký hranol, ideální pro vyplnění veškerého skladového prostoru, na rozdíl od válcových barelů, mezi nimiž zůstává ve skladu spousta prázdného místa. A tou druhou je schopnost kontejnery složit do ploché desky, tím pádem v případě, že je zrovna nepotřebujete, vyplní ve skladu jen velmi málo úložného prostoru. Jak vidíte, kontejnery jsou velice praktické a úsporné, co se týče přepravních nákladů, což jistě ocení každá odběratelská či dodavatelská firma.