Člověk musí někde bydlet, chce-li mít plnohodnotný a důstojný život. Střecha nad hlavou mu nabízí takové možnosti, o jakých se může bezdomovcům leda tak zdát, a nejde tu rozhodně jenom o nějaké čtyři stěny, mezi kterými se může jejich majitel schovat před zlým světem.

Nemusíme si tu jistě dlouho povídat o tom, co člověku takové vlastní bydlení všechno poskytuje. To, co nám dává naše bydlení, se dá prostře shrnout pod názvem spokojený život.

symboly dolarů

Jenže než si někdo své vlastní bydlení pořídí, obvykle si moc klidu neužije. A to nejenom proto, že se u nás prodává spousta nemovitostí a člověk tak nejednou vůbec netuší, pro kterou z těch zajímavých nabídek by se vlastně měl rozhodnout. Daleko spíše našince zneklidňují ceny takových nemovitostí, jež obvykle šplhají do závratných výšin. A když člověk v duchu přepočítává, za jak dlouho by si možná na svou nemovitost našetřil ze svého příjmu, kdyby ceny nemovitého majetku nerostly, nejednou si zoufá.

Ale takové zoufání si leckdy můžeme ušetřit. Můžeme si přece koupit byt na hypotéku. Tu si vezmeme a byt je náš.

pytle peněz

Ovšem ani na to se vždy spolehnout nelze. Soukromé nemovitosti jsou totiž tak drahé, že na ně leckdo nedostane ani hypotéku, protože by ani tu nedokázal splácet. A co potom?

Potom je moudré na soukromý byt zapomenout. A nemusí to vadit. U nebankovní společnosti se totiž nabízí i dosažitelnější alternativa. Zde je totiž možné vzít si hypotéku i na byt družstevní, který se od toho soukromého zase až tak moc neliší. A když hypotéka družstevní byt může zaplatit, je to pro leckoho terno. Protože družstevní byty jsou levnější než ty soukromé, stačí si na ně tedy vzít nižší hypotéku. A na tu dosáhnou i ti, kdo by třeba klasickou hypotéku nezvládli.

Sice se na družstevní byt půjčuje jen menší část jeho ceny a je to i o něco dražší, ale určitě je to lepší, než nemít kde bydlet.